Praca po Żaku

zawody z grupy "opieka medyczna"

Wykonywanie zawodu medycznego wymaga nie tylko dużej odpowiedzialności, ale też zaangażowania i ogromnej wiedzy. W tej branży najlepiej sprawdzą się osoby zdyscyplinowane, umiejętnie radzące sobie ze stresem, a jednocześnie – empatyczne. 


Zawody medyczne: czyli jakie?

Zazwyczaj na myśl o zawodach medycznych do głowy przychodzi nam lekarz, pielęgniarka czy położna. Jednakże katalog tych zawodów jest znacznie dłuższy. Niezależnie od zajmowanego stanowiska, praca w tej branży opiera się na ciągłym kontakcie z pacjentami i udzielaniu im niezbędnej pomocy. 

Może ona obejmować nie tylko leczenie poszczególnych schorzeń i wykonywanie specjalistycznych zabiegów, ale także np. rehabilitację, fizjoterapię czy terapię psychologiczną. 

Do kategorii „Opieka medyczna” zaliczyliśmy następujące zawody:

  • opiekun medyczny

  • technik masażysta

  • asystentka stomatologiczna

  • higienistka stomatologiczna

  • terapeuta zajęciowy

  • technik sterylizacji medycznej.


Poniżej znajdziesz krótkie opisy poszczególnych zawodów – jeżeli będziesz chciał dowiedzieć się więcej, wejdź w rozbudowany opis („czytaj więcej”). Znajdziesz tam: 

  • rozbudowaną charakterystykę zawodu 

  • pożądane cech i wymagane kwalifikacje

  • ścieżki rozwoju

  • perspektywy zatrudnienia

  • aktualne zarobki.

H2: Opiekun medyczny

Obecnie na rynku pracy niezwykle poszukiwani są opiekunowie medyczni, czyli osoby sprawujące opiekę i troszczące się o podstawowe potrzeby osób schorowanych, starszych lub z niepełnosprawnościami. Opiekunowie medyczni są zatrudniani zarówno w publicznych domach opieki i pomocy społecznej, w hospicjach i sanatoriach, jak i prywatnie – np. do opieki nad członkiem rodziny. Opiekunowie medyczni bez problemu znajdą także pracę w innych krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Osoby rozważające wyjazd powinny jednak opanować język kraju, do którego wyjeżdżają, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. 

Opiekun medyczny – czytaj więcej >>


Technik masażysta

Z usług masażystów korzysta coraz więcej osób – głównie zestresowanych, spiętych i narzekających na ciągły ból spowodowany długotrwałą pracą przy komputerze. Osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie (np. zdobyła tytuł technika masażysty po ukończeniu dwuletniego kierunku w szkole policealnej) może wykonywać zarówno masaż relaksacyjny jak i kosmetyczny, sportowy oraz medyczny. Ponadto udziela on wskazówek i uczy pacjentów wykonywania prostych ćwiczeń w celu poprawy ich stanu zdrowia/kondycji między kolejnymi zabiegami. Masażyści mogą otworzyć własny gabinet lub pracować w przychodni czy specjalistycznej klinice. 

Technik masażysta – czytaj więcej >>


Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna wspiera lekarza dentystę i pomaga w zadaniach związanych z prowadzeniem gabinetu. Zakres obowiązków na tym stanowisku jest naprawdę szeroki – od obsługi pacjentów i umawianie wizyt, przez prowadzenie dokumentacji medycznej, po przygotowanie narzędzi i stanowiska pracy. Osoba zatrudniona w tej roli asystuje dentyście przy zabiegach – podaje potrzebne leki i narzędzia oraz preparaty. Asystentka stomatologiczna nie może jednak samodzielnie przeprowadzać zabiegów.


Asystentka stomatologiczna – czytaj więcej >>


Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna zajmuje się profilaktyką chorób jamy ustnej. Higienistki przeprowadzają przeglądy uzębienia oraz zabiegi higienizujące, takie jak skaling, piaskowanie czy polerowanie. Aplikują również środki, które chronią zęby przed próchnicą (np. fluor, lakiery ochronne). Mogą również pomagać dentyście w trakcie leczenia stomatologicznego. Ważnym zadaniem jest również edukowanie pacjentów i informowanie ich o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Higienistka stomatologiczna – czytaj więcej >>


Terapeuta zajęciowy 


Celem terapii prowadzonej przez terapeutę zajęciowego jest umożliwienie pacjentom jak najaktywniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Terapia zajęciowa kierowana jest do osób, które z powodu chorób i niepełnosprawności mają problemy z wykonywaniem codziennych zajęć. Terapeuta zajęciowy opracowuje indywidualny plan działań dopasowany do potrzeb i możliwości konkretnej osoby. Aktywizacja podopiecznego odbywa się przy zastosowaniu aktywności różnego typu – zajęć edukacyjnych, gier ruchowych itd. 


Terapeuta zajęciowy – czytaj więcej >>


Technik sterylizacji medycznej


Technik sterylizacji medycznej jest odpowiedzialny za to, żeby wszystkie narzędzia i materiały używane podczas wykonywania procedur medycznych, były bezpieczne i sterylne. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się dezynfekcją i sterylizacją sprzętu wykorzystywanego na salach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych i dentystycznych. Technik sterylizacji medycznej obsługuje urządzenia umożliwiające sterylizację, monitoruje przebieg całego procesu i sprawdza jego efekty. 


Technik sterylizacji medycznej – czytaj więcej >>


Kto może wykonywać zawody medyczne? 

Pożądane cechy:

● empatia

● cierpliwość

● opanowanie

● wysoka koncentracja

● łatwość zapamiętywania

● gotowość do nauki


Niezależnie od wykonywanego zawodu medycznego osoby pracujące w tej branży powinny wyróżniać się wysokim poziomem empatii – ich praca polega w dużej mierze na ciągłym kontakcie z pacjentem, któremu chcą zapewnić jak najlepszą pomoc. 


Oprócz tego osoby wykonujące zawód medyczny powinny być cierpliwe i opanowane. W tej pracy nieraz dochodzi do trudnych sytuacji, które można rozwiązać tylko przy zachowaniu zimnej krwi. Pomoc cierpiącym pacjentom wymaga dużego zrozumienia. Z tego samego względu w zawodach medycznych dobrze sprawdzą się osoby o pogodnym usposobieniu. 


Wykonywanie zawodu medycznego wymaga również zdolności do natychmiastowej koncentracji. Wykonując niektóre zadania, należy się bowiem bardzo skupić – każdy błąd może mieć niebagatelny wpływ na zdrowie i życie pacjenta. Tym samym dobrze również, jeśli osoby chcące wykonywać jeden z zawodów medycznych są skrupulatne i wykonują powierzone im zadania z dbałością o szczegóły.


Dobrze też, jeśli osoba chcąca wykonywać zawód medyczny lubi się uczyć, a przyswajanie nowych wiadomości nie sprawia jej żadnych problemów. Aby zdobyć wymagany tytuł zawodowy i uprawnienia pozwalające na pracę w wybranym zawodzie medycznym, należy najpierw przyswoić wiele informacji. 


Zalety pracy w branży medycznej


Przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych są obecnie – i będą w przyszłości – jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. To oznacza, że zawsze bez problemu znajdą zatrudnienie, a popyt na ich usługi nigdy nie spadnie. Dla wielu osób taka stabilność jest nieoceniona – zwłaszcza w momencie, gdy rynek pracy staje się coraz mniej przewidywalny. 

Praca w zawodzie medycznym jest również dobrze wynagradzana – specjaliści mogą liczyć na szybką podwyżkę już w pierwszych latach pracy. Dodatkowo to właśnie przedstawiciele branży medycznej nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia także poza granicami Polski, m.in. w zachodniej Europie. Tam mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie niż w kraju. 

Praca w branży medycznej to również dobry wybór dla osób lubiących kontakt z innymi i odczuwających naturalną potrzebę pomagania innym. 

Gdzie szukać pracy w branży medycznej? 

Przedstawiciele zawodów medycznych mogą szukać pracy w szpitalach, przychodniach, prywatnych klinikach, ośrodkach terapeutycznych, hospicjach, fundacjach czy domach opieki. Oprócz pracy etatowej można także otworzyć własną działalność gospodarczą i przyjmować pacjentów prywatnie. Przedstawiciele branży medycznej często też prowadzą szkolenia i kursy dla osób stawiających pierwsze kroki w zawodzie lub osób chcących zaopiekować się członkiem swojej rodziny. 


Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.